logo (1)

105404

Tıp Fakültesi öğrencileri, Kocaeli’deki 10 köyde iki gün boyunca sağlık taraması yaptı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin (TurkMSIC) bir projesi olan bu taramaya Kocaeli Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden gönüllü tıp fakültesi öğrencileri katıldı. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’nün izni ve bilgisi dahilinde yapılan taramada kanşekeri, tansiyon ve beden kitle indeksi(BKİ) ölçümleri ve meme kanseri konusunda bilgilendirme yapıldı.

KÖYLERDE TARAMA
Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin bu projesini destekleyen Altun Yemek Sarayı Ltd. Şti. ise öğrencilerin iki günlük yemek ihtiyacını karşılayarak geniş bir kitleye ulaşmalarına katkı sağladı. T​ıp fakültesi öğrencileri, amaçlarının farkındalık yaratmak, hastalıkların önlenmesi için yaşam tarzında yapılması gereken değişiklikleri anlatmak ve olası tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi bazı hastalıkların önüne geçmek için ölçüm yaparak kişileri bilgilendirmek olduğunu belirttiler.

PROJE FARKINDALIK YARATACAK
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Merve Güder proje hakkında şunları belirtti: TurkMSIC içinde “Sağlık Turnesi” adını verdiğimiz bu proje, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde birkaç senedir uygulanmaktadır. Bu projeyle daha çok insana ulaşarak farkındalığı artırmayı, insanları sağlıklı yaşam tarzına yönlendirmeyi, diyabet, tansiyon ve beraberinde ortaya çıkan hastalıkların görülme sıklığını azaltmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde Van’da Türkiye’nin birçok tıp fakültesinden öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan projeyi biz de Kocaeli, Acıbadem ve Sakarya Üniversitesi’nden gönüllü öğrencilerin katılımıyla Kocaeli’deki köylerde gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı

PROJEYE EMEK VERDİK
Konuşmasına devam eden Güder, “Bu tarama için çok emek verdik, hazırlanırken zorluklar da çektik ama pes ettiğimiz anlarda hep kendimizi motive ettik. Artik turnemiz sona erdi ve geriye deneyimlerimiz, tanıdığımız dünya tatlısı amcalarla, teyzelerle güzel anılarımız, kurduğumuz arkadaşlıklarımız kaldı. Bizi çocukları gibi gören, bize evlerini sorgusuz açan, yediklerini bizimle paylaşan o güzel insanlara yardım etmenin mutluluğu başka hiçbir mutlulukla eş tutulamazmış. Sımsıkı sarılan, hayatlarında ilk defa gördükleri insanları bu kadar güzel seven iyi kalpli bütün büyüklerimizi tanımak benim için çok değerliydi.” şeklinde konuştu.