Project Description

Yemeğinizi gönül rahatlığıyla tüketebilmeniz için hangi koşullarda üretildiği ve depolandığı en büyük hassasiyeti duyduğumuz önceliğimizdir.

Üretimde kullanılmak üzere depolanan gıdaları titizlikle raflarda yerlerine yerleştiriyoruz. Kuru gıda ve bakliyatları tazeliğini kaybetmeden kullanıyoruz. Biliyoruz ki evlerimizdeki yemeğin tazeliğini yakalamanın yolu kilerimizdeki ürünlerin beklemeden kısa sürede üretimde kullanılmasıyla mümkündür. Kuru bakliyatımızı depolarken plastik paletler üzerinde zeminden yükselterek istif ediyoruz. Kuru gıda kilerimiz tüm hijyen şartlarının kontrol edilmesi amacıyla 7/ 24 kamera sistemiyle izlenmektedir.

Altun Catering’ in İzmit üretim tesisinde kuru gıda kilerinin yanı sıra, sebze soğuk hava depoları ve et ürünleri soğuk hava depoları mevcuttur. Soğuk hava depolarımız, et ve sebze için ayrılarak birbirinden bağımsız olarak muhafaza edilmektedir. Soğuk hava depolarımızda et ve sebzelerimiz uygun sıcaklıkta tutularak anlık olarak ölçümü yapılmaktadır. Et işleme ve sebze işleme birimlerimiz kendilerine ait soğuk hava depolarının bulunduğu alanda çalışmaktadır. Et ve sebze işleme birimlerinin birbirinden ayrı olması mikroorganizmaların oluşmasını önlemek için planlanmıştır.